Välkommen till tarningsspel.se! Här kan barn och vuxna spela gratis tärningsspel och tävla med andra spelare. Tärningsspelen är skrivna i Java.

Du behöver inte registera dig på sajten för att kunna spela. Använd bara exakt samma unika namn och ort varje gång du skriver in dig på topplistan!

Fyrkamp i tärningsspel!

Varje tärningsspel har sin egen toppllista. Men vem har det bästa sammalagda resultatet? Det kan du se i nedanstående tabell!

Varje placering på topp-100-listan ger dig ett poäng i fyrkampen, och varje placering på topp-10-listan ger ytterligare ett poäng.


  Yatzy1MaxiYatzy2BalutSumma
1.Jali, Solna00213455
2.Rb, Västerås02024044
3.Patric, Uddevalla1082534
4.A, K-E0019019
5.Eva, Skutskär0130013
Linda, Eskilstuna1300013
7.Bosse, Malmö0120012
8.Irene Hansson, Julita1100011
Janne, Mjölby1100011
Nisse, Bh111811
11.B, Västerås0100010
12.Kari Kuokkanen, Joensuu31509
13.Ulla, E-Tuna10078
14.Ce, Jkpg00077
Hugo Antonsen , Harstad Norge07007
Kristina, Timrå52007
Wickan, Umeå30137
18.Olander, Skalen06006
Roland, Mastorp00066
20.Abris, Härnösand50005
Io, Eslöv50005
L-H Hansson, Kungsängen50005
Miketyson, V-Ås05005
Mona, Stockholm00055
Pär, Båtskärsnäs05005
26.Bernt, Värmdö40004
Hasse, Bosvedjan00044
Helen, Vetlanda04004
Kerstin, Norrköping40004
Magnus, Söderhamn00404
Roger, Karlstad40004
Team 21, Malmö40004
33.Anki, Enköping30003
Bamsika, Malmö03003
Eva, Tullinge03003
36.Andra Försöket, Ingelstrhömscka Bruket00202
Britt-Marie Ericsson, Partille02002
Eva, Uppsala20002
Första Försöket, Ingelstrhömscka Bruket00202
Hakke, Hofors20002
Inga, Vika00202
Iva, Vika00202
Lasse, Västerås02002
Lasseinybban, Nybro20002
Linda, Västerås02002
Mats, Fbg20002
Nanna, Gbg02002
Patric, Uddevala00022
Pettsson, Alunda00112
Tesan, Vimmerby20002
Tommy, Bergö, Finland20002
Torgny, Borås20002
Vera, Sollentuna00022
Åsa, Kimstad00022




Keywords: Yatzy, tärning, jattsy, spela tärning, yahtzee, kniffel

Copyright 2014 | Sekretesspolicy | Educational Software

Yatzy

Det klassiska Yatzyspelet.

Maxiyatzy

Maxiyatzy påminner om det vanliga Yatzy, men man anväder sex tärningar och man kan spara slag.

Internationell Yatzy

Spel #3 är en variant av Yatzy med lite annorlunda regler jämfört med dem vi brukar använda i Sverige.

Balut

Balut är ett tärningsspel som är populärt i Danmark.