Välkommen till tarningsspel.se! Här kan barn och vuxna spela gratis tärningsspel och tävla med andra spelare. Tärningsspelen är skrivna i Java.

Du behöver inte registera dig på sajten för att kunna spela. Använd bara exakt samma unika namn och ort varje gång du skriver in dig på topplistan!

Fyrkamp i tärningsspel!

Varje tärningsspel har sin egen toppllista. Men vem har det bästa sammalagda resultatet? Det kan du se i nedanstående tabell!

Varje placering på topp-100-listan ger dig ett poäng i fyrkampen, och varje placering på topp-10-listan ger ytterligare ett poäng.


  Yatzy1MaxiYatzy2BalutSumma
1.Jali, Solna00223658
2.Rb, Västerås01729046
3.Patric, Uddevalla10103243
4.A, K-E0019019
5.Janne, Mjölby1400014
Linda, Eskilstuna1400014
7.Irene Hansson, Julita1300013
8.Nisse, Bh111811
9.B, Västerås0100010
10.Bosse, Malmö09009
Eva, Skutskär09009
Kari Kuokkanen, Joensuu31509
13.Hugo Antonsen , Harstad Norge07007
Kerstin, Norrköping70007
Pettsson, Alunda00257
16.Abris, Härnösand60006
Olander, Skalen06006
18.Kristina, Timrå14005
Lasse, Västerås05005
L-H Hansson, Kungsängen50005
Miketyson, V-Ås05005
Wickan, Umeå20125
23.Hasse, Bosvedjan00044
Io, Eslöv40004
Magnus, Söderhamn00404
Palle, Växjö31004
Roger, Karlstad40004
28.Bernt, Värmdö30003
Ce, Jkpg00033
Emanuel, Malmö00033
Helen, Vetlanda03003
Pär, Båtskärsnäs03003
Pö, Burträsk30003
Roland, Mastorp00033
Ulla, E-Tuna00033
Åsa, Kimstad00033
37.Andra Försöket, Ingelstrhömscka Bruket00202
Bamsika, Malmö02002
Birzol, Linköpng02002
Britt-Marie Ericsson, Partille02002
Eva, Tullinge02002
Eva, Uppsala20002
Fääänny, Västerås02002
Första Försöket, Ingelstrhömscka Bruket00202
Inga, Vika00202
Iva, Vika00202
Mats, Fbg20002
Nanna, Gbg02002
Patric, Uddevala00022
Torgny, Borås20002
Vera, Sollentuna00022




Keywords: Yatzy, tärning, jattsy, spela tärning, yahtzee, kniffel

Copyright 2014 | Sekretesspolicy | Educational Software

Yatzy

Det klassiska Yatzyspelet.

Maxiyatzy

Maxiyatzy påminner om det vanliga Yatzy, men man anväder sex tärningar och man kan spara slag.

Internationell Yatzy

Spel #3 är en variant av Yatzy med lite annorlunda regler jämfört med dem vi brukar använda i Sverige.

Balut

Balut är ett tärningsspel som är populärt i Danmark.

michael kors outlet
michael kors purses
michael kors bags uk
michael kors handbags uk
michael kors sale