Välkommen till tarningsspel.se! Här kan barn och vuxna spela gratis tärningsspel och tävla med andra spelare. Tärningsspelen är skrivna i Java.

Du behöver inte registera dig på sajten för att kunna spela. Använd bara exakt samma unika namn och ort varje gång du skriver in dig på topplistan!

Fyrkamp i tärningsspel!

Varje tärningsspel har sin egen toppllista. Men vem har det bästa sammalagda resultatet? Det kan du se i nedanstående tabell!

Varje placering på topp-100-listan ger dig ett poäng i fyrkampen, och varje placering på topp-10-listan ger ytterligare ett poäng.


  Yatzy1MaxiYatzy2BalutSumma
1.Veijo, Taivalkoski0070070
2.Agneta, Karlstad1003132
3.Jali, Solna00101727
4.Rb, Västerås0205025
5.Eva, Skutskär0160016
6.Lasse, Etuna0001313
7.Bj, Mölndal006612
Bosse, Malmö0120012
Irene Hansson, Julita1200012
10.Palle, Växjö90009
Patric, Uddevalla00279
12.Mella, Sundsvall80008
13.Linda, Eskilstuna70007
14.A, K-E00606
Bengt, Uppsala00336
Hugo Antonsen , Harstad Norge06006
Io, Eslöv60006
Janne, Mjölby60006
Kristina, Timrå51006
Lasseinybban, Nybro60006
Roland, Mastorp00156
22.Björn Olander, Söderomsjön05005
Miketyson, V-Ås14005
Ulla, E-Tuna00055
25.Anders Olsson, Eslöv40004
Annika, Nyköping04004
Jimmy, Hölö40004
Kari Kuokkanen, Joensuu31004
Kenneth, Bro04004
30.Agnes, Stockholm03003
Anna, Matfors02013
Cleo, Miami01023
Fasana, Helsingborg00033
Masen, Västerås30003
Mike, Nacka30003
Robban, Hofors03003
37.Anders Norgren, Jönköping00022
Atti, Båstad10012
B, Västerås02002
Chris, Löddeköpinge02002
Cuba-Libre, Kuben00022
Dan, Torrevieja20002
Fia, Växjö02002
Irene, Eksjö02002
Jerry Cotton, Hofors20002
Jörgen, Tygelsjö20002
Kari, Skurup02002
L-H Hansson, Kungsängen20002
Magnus, Kuben00022
Peter The Champ, Arlanda02002
Sam, Uppsala20002
Wickan, Umeå20002
Åsa, Kimstad00022




Keywords: Yatzy, tärning, jattsy, spela tärning, yahtzee, kniffel

Copyright 2014 | Sekretesspolicy | Educational Software

Yatzy

Det klassiska Yatzyspelet.

Maxiyatzy

Maxiyatzy påminner om det vanliga Yatzy, men man anväder sex tärningar och man kan spara slag.

Internationell Yatzy

Spel #3 är en variant av Yatzy med lite annorlunda regler jämfört med dem vi brukar använda i Sverige.

Balut

Balut är ett tärningsspel som är populärt i Danmark.