Välkommen till tarningsspel.se! Här kan barn och vuxna spela gratis tärningsspel och tävla med andra spelare. Tärningsspelen är skrivna i Java.

Du behöver inte registera dig på sajten för att kunna spela. Använd bara exakt samma unika namn och ort varje gång du skriver in dig på topplistan!

Fyrkamp i tärningsspel!

Varje tärningsspel har sin egen toppllista. Men vem har det bästa sammalagda resultatet? Det kan du se i nedanstående tabell!

Varje placering på topp-100-listan ger dig ett poäng i fyrkampen, och varje placering på topp-10-listan ger ytterligare ett poäng.


  Yatzy1MaxiYatzy2BalutSumma
1.Jali, Solna20273059
2.Björn Olander, Bollnäs0037138
3.Patric, Uddevalla1043136
4.Rb, Västerås0258033
5.Anders Norgren, Saltsjöbaden0002727
6.Annika, Nyköping0190019
7.Janne, Mjölby1800018
8.Eva, Skutskär0170017
9.Jörgen, Tygelsjö1500015
10.Roland, Mastorp0001414
11.B, Västerås0130013
Linda, Eskilstuna1300013
13.Johannes , Stockholm0120012
14.Göran, Härnösand12418
Patric, Vänersborg03058
16.Anders Olsson, Eslöv70007
Veijo, Taivalkoski00707
18.Anki, Enköping50005
Bosse, Malmö05005
Hakke, Hofors50005
Irene Hansson, Julita50005
Irene Hansson, Kungsängen50005
L-H Hansson, Kungsängen50005
24.A, K-E00404
25.Anna, Västervik30003
Frede, Angered03003
Jan, Årjäng30003
28.Ack, V-Ås00202
Atti, Båstad20002
Eva Ljungberg , Fjälkinge00202
Io, Eslöv20002
Jorrå, Västerås20002
Patric J, Vänersborg02002
Pontus Johansson, Halmstad00202
Steffe Forsberg, Uppsala02002
Ulla, Västerås20002




Keywords: Yatzy, tärning, jattsy, spela tärning, yahtzee, kniffel

Copyright 2014 | Sekretesspolicy | Educational Software

Yatzy

Det klassiska Yatzyspelet.

Maxiyatzy

Maxiyatzy påminner om det vanliga Yatzy, men man anväder sex tärningar och man kan spara slag.

Internationell Yatzy

Spel #3 är en variant av Yatzy med lite annorlunda regler jämfört med dem vi brukar använda i Sverige.

Balut

Balut är ett tärningsspel som är populärt i Danmark.