Välkommen till tarningsspel.se! Här kan barn och vuxna spela gratis tärningsspel och tävla med andra spelare. Tärningsspelen är skrivna i Java.

Du behöver inte registera dig på sajten för att kunna spela. Använd bara exakt samma unika namn och ort varje gång du skriver in dig på topplistan!

Fyrkamp i tärningsspel!

Varje tärningsspel har sin egen toppllista. Men vem har det bästa sammalagda resultatet? Det kan du se i nedanstående tabell!

Varje placering på topp-100-listan ger dig ett poäng i fyrkampen, och varje placering på topp-10-listan ger ytterligare ett poäng.


  Yatzy1MaxiYatzy2BalutSumma
1.Jali, Solna50242958
2.Patric, Uddevalla0043236
3.Janne, Mjölby2400024
4.Patric, Vänersborg0301821
5.Rb, Västerås0191020
6.Roland, Mastorp0001919
7.B, Västerås0180018
8.Björn Olander, Bollnäs0160016
Hakke, Hofors1600016
L-H Hansson, Kungsängen1600016
11.Eva, Skutskär0150015
12.Annika, Nyköping0130013
13.Tisse, Boxholm00628
14.Göran, Härnösand11507
Linda, Eskilstuna70007
16.Veijo, Taivalkoski00606
17.Anki, Enköping50005
Bosse, Malmö05005
Jörgen, Tygelsjö50005
20.Abris, Härnösand40004
Eva, Fjälkinge00224
Jan, Årjäng40004
23.Tombald,, Big Bay30003
Åke, Fjälkinge30003
25.Anita, Bro02002
Atti, Båstad20002
Ce, Jkpg01012
Felicia, Eskilstuna00022
Hans-Olof Jonsson, Häggenås20002
Jessica, Norrtälje02002
Kadri, Sthlm02002
Kenneth, Bro02002
Lisen, Borås20002
Magnus, Söderhamn00202
Steffe Forsberg, Uppsala02002
Tl, Bowling Green02002
Vera, Sollentuna00022
Örlen Af Delsbo, Delsbo11002




Keywords: Yatzy, tärning, jattsy, spela tärning, yahtzee, kniffel

Copyright 2014 | Sekretesspolicy | Educational Software

Yatzy

Det klassiska Yatzyspelet.

Maxiyatzy

Maxiyatzy påminner om det vanliga Yatzy, men man anväder sex tärningar och man kan spara slag.

Internationell Yatzy

Spel #3 är en variant av Yatzy med lite annorlunda regler jämfört med dem vi brukar använda i Sverige.

Balut

Balut är ett tärningsspel som är populärt i Danmark.