Välkommen till tarningsspel.se! Här kan barn och vuxna spela gratis tärningsspel och tävla med andra spelare. Tärningsspelen är skrivna i Java.

Du behöver inte registera dig på sajten för att kunna spela. Använd bara exakt samma unika namn och ort varje gång du skriver in dig på topplistan!

Fyrkamp i tärningsspel!

Varje tärningsspel har sin egen toppllista. Men vem har det bästa sammalagda resultatet? Det kan du se i nedanstående tabell!

Varje placering på topp-100-listan ger dig ett poäng i fyrkampen, och varje placering på topp-10-listan ger ytterligare ett poäng.


  Yatzy1MaxiYatzy2BalutSumma
1.Eric, Värmdö6338956
2.Jali, Solna10252450
3.Veijo, Taivalkoski0036036
4.Heden I, Hedeby0290029
5.Patric, Uddevalla2022226
6.Capo, Hedemora0151925
Roland, Mastorp0002525
8.Eva, Skutskär0190019
9.Jörgen, Tygelsjö1800018
10.Annika, Nyköping0130013
Janne, Mjölby1300013
12.Norden, Hedemora051612
13.Cuba-Libre, Kuben080210
14.Anki, Enköping90009
15.Linda, Eskilstuna80008
16.Göran, Härnösand00707
17.Bertil, Hofors60006
Patric, Vänersborg01056
19.Beran, Hofors40004
Hans-Olof Jonsson, Häggenås40004
Kenneth, Bro04004
22.Chris, V-Ås30003
Jimmy, Hölö30003
Pettsson, Alunda00033
Rocky, Karlskrona30003
26.Agnes, Stockholm02002
Bosse, Malmö02002
Britten, Värmdö20002
Edervikarn, Grönköping02002
Erik, Mölle00022
Eva, Fjälkinge00022
Herre, Från Hofors20002
Jali, Hofors20002
Jan, Årjäng20002
Jörgen, Hofors20002
Lisen, Borås20002
Steffe Forsberg, Uppsala02002
Tommy, Tierp02002




Keywords: Yatzy, tärning, jattsy, spela tärning, yahtzee, kniffel

Copyright 2014 | Sekretesspolicy | Educational Software

Yatzy

Det klassiska Yatzyspelet.

Maxiyatzy

Maxiyatzy påminner om det vanliga Yatzy, men man anväder sex tärningar och man kan spara slag.

Internationell Yatzy

Spel #3 är en variant av Yatzy med lite annorlunda regler jämfört med dem vi brukar använda i Sverige.

Balut

Balut är ett tärningsspel som är populärt i Danmark.