Välkommen till tarningsspel.se! Här kan barn och vuxna spela gratis tärningsspel och tävla med andra spelare. Tärningsspelen är skrivna i Java.

Du behöver inte registera dig på sajten för att kunna spela. Använd bara exakt samma unika namn och ort varje gång du skriver in dig på topplistan!

Fyrkamp i tärningsspel!

Varje tärningsspel har sin egen toppllista. Men vem har det bästa sammalagda resultatet? Det kan du se i nedanstående tabell!

Varje placering på topp-100-listan ger dig ett poäng i fyrkampen, och varje placering på topp-10-listan ger ytterligare ett poäng.


  Yatzy1MaxiYatzy2BalutSumma
1.Patric, Uddevalla4095265
2.Capo, Hedemora110183059
3.Jali, Solna20181838
4.Eva, Skutskär0310031
5.Annika, Nyköping0270027
6.Janne, Mjölby2000020
7.Hakke, Hofors1700017
8.Veijo, Taivalkoski0013013
9.Jörgen, Tygelsjö1100011
10.Anki, Enköping1000010
11.Bosse, Malmö09009
12.Norden, Hedemora06017
13.Jorrå, Västmanland60006
Vera, Sollentuna00066
15.Berra, Hofors50005
Bumblebee, Karlstad00505
Heden I, Hedeby05005
Kenneth, Bro05005
Lisen, Borås50005
Patric, Vänersborg03025
21.Chris, V-Ås30003
Erica, N30003
Hans-Olof Jonsson, Häggenås30003
Linda, Eskilstuna30003
25.Anna, Ystad02002
Carin, Karlshamn20002
Elsa, Eskilstuna20002
Erica, Norberg20002
Eva , Fjälkinge10012
Eva , Ljungberg00202
Frolinga, Gavleborg20002
Jessica, Norrtälje02002
Kadri, Sthlm02002
Kerstin H, Hofors02002
Tommytierp, Tierp02002




Keywords: Yatzy, tärning, jattsy, spela tärning, yahtzee, kniffel

Copyright 2014 | Sekretesspolicy | Educational Software

Yatzy

Det klassiska Yatzyspelet.

Maxiyatzy

Maxiyatzy påminner om det vanliga Yatzy, men man anväder sex tärningar och man kan spara slag.

Internationell Yatzy

Spel #3 är en variant av Yatzy med lite annorlunda regler jämfört med dem vi brukar använda i Sverige.

Balut

Balut är ett tärningsspel som är populärt i Danmark.