Välkommen till tarningsspel.se! Här kan barn och vuxna spela gratis tärningsspel och tävla med andra spelare. Tärningsspelen är skrivna i Java.

Du behöver inte registera dig på sajten för att kunna spela. Använd bara exakt samma unika namn och ort varje gång du skriver in dig på topplistan!

Fyrkamp i tärningsspel!

Varje tärningsspel har sin egen toppllista. Men vem har det bästa sammalagda resultatet? Det kan du se i nedanstående tabell!

Varje placering på topp-100-listan ger dig ett poäng i fyrkampen, och varje placering på topp-10-listan ger ytterligare ett poäng.


  Yatzy1MaxiYatzy2BalutSumma
1.Annika, Nyköping0420042
2.Jali, Solna00112738
3.Agneta, Karlstad00201737
4.Rb, Västerås01221033
5.Göran, Härnösand0224228
6.Ullizz, Örnsköldsvik4212826
7.Patric, Uddevalla0071724
8.Linda, Eskilstuna1501016
9.Eva, Skutskär0150015
10.Roland, Mastorp0001313
11.Kenneth, Bro08008
L-H Hansson, Kungsängen80008
13.Anders Olsson, Eslöv60017
Mats, Fbg70007
Nisse, Bh03047
Vera, Sollentuna00077
17.Humle Dumle, H-Sand50005
Io, Eslöv50005
Irene Hansson, Julita50005
20.Anki, Enköping40004
Benny Bånge, Byxlösa04004
Bumblebee, Karlstad00404
Hakke, Hofors40004
Janne, Mjölby40004
Lg, Luleå40004
26.Britt-Marie Ericsson, Partille03003
Eva, Uppsala30003
Jonas, Torslanda30003
Kari, Skurup03003
Smulan, D:Bruk30003
Team 21, Malmö30003
32.A, Göteborg00022
A, K-E00202
Agnes, Stockholm02002
Conny Mågren, Tanzania02002
Eva, Fjälkinge00022
Hans-Olof Jonsson, Häggenås20002
Hasse, Bosvedjan00022
Ingegerd, Enköping10102
Jörgen, Tygelsjö20002
Leif Karlsson, Gävle00022
Lennart W, Landskrona00022
Lorry, Lomma00022
Palle, Växjö20002
Pettsson, Alunda00112
Plötsligt Händer Det, Pajala02002
Pö, Burträsk20002
Stefan Modigh, Kivik20002
Stina O, Täby20002
Tesan, Vimmerby20002
Veijo, Taivalkoski00202
Åke, Fjälkinge20002




Keywords: Yatzy, tärning, jattsy, spela tärning, yahtzee, kniffel

Copyright 2014 | Sekretesspolicy | Educational Software

Yatzy

Det klassiska Yatzyspelet.

Maxiyatzy

Maxiyatzy påminner om det vanliga Yatzy, men man anväder sex tärningar och man kan spara slag.

Internationell Yatzy

Spel #3 är en variant av Yatzy med lite annorlunda regler jämfört med dem vi brukar använda i Sverige.

Balut

Balut är ett tärningsspel som är populärt i Danmark.