Välkommen till tarningsspel.se! Här kan barn och vuxna spela gratis tärningsspel och tävla med andra spelare. Tärningsspelen är skrivna i Java.

Du behöver inte registera dig på sajten för att kunna spela. Använd bara exakt samma unika namn och ort varje gång du skriver in dig på topplistan!

Fyrkamp i tärningsspel!

Varje tärningsspel har sin egen toppllista. Men vem har det bästa sammalagda resultatet? Det kan du se i nedanstående tabell!

Varje placering på topp-100-listan ger dig ett poäng i fyrkampen, och varje placering på topp-10-listan ger ytterligare ett poäng.


  Yatzy1MaxiYatzy2BalutSumma
1.Patric, Uddevalla0036063
2.Björn Olander, Bollnäs02537062
3.Jali, Solna00152944
4.Jörgen, Tygelsjö4000040
5.Kenneth, Bro0330033
6.Bj, Mölndal1321328
7.Jomala, Åland2291124
8.Veijo, Taivalkoski0019019
9.Frede, Angered0170017
10.Anki, Enköping1600016
11.Eva, Skutskär0120012
12.Janne, Mjölby1100011
Pelle P.., Leksand..1100011
14.Cuba-Libre, Kuben04149
15.Esko-Joppe, Vaasa40004
Mia, Öland40004
17.Hans-Olof Jonsson, Häggenås30003
Ingegerd, Stockholm20103
Lester .C. Garreth, Daycrimeroad30003
20.Agnes, Stockholm02002
Eva, Fjälkinge00112
Helen, Vetlanda02002
Kj, Mölndal01012
Knasen24, Skellefteå20002
Magnus, Söderhamn00202
Manz, Gullringen20002
Pettsson, Alunda00112
Putte, Söping02002
Stefan E, Hofors02002
Ulla, Gävle20002
Ulla, Norsjö20002




Keywords: Yatzy, tärning, jattsy, spela tärning, yahtzee, kniffel

Copyright 2014 | Sekretesspolicy | Educational Software

Yatzy

Det klassiska Yatzyspelet.

Maxiyatzy

Maxiyatzy påminner om det vanliga Yatzy, men man anväder sex tärningar och man kan spara slag.

Internationell Yatzy

Spel #3 är en variant av Yatzy med lite annorlunda regler jämfört med dem vi brukar använda i Sverige.

Balut

Balut är ett tärningsspel som är populärt i Danmark.