Välkommen till tarningsspel.se! Här kan barn och vuxna spela gratis tärningsspel och tävla med andra spelare. Tärningsspelen är skrivna i Java.

Du behöver inte registera dig på sajten för att kunna spela. Använd bara exakt samma unika namn och ort varje gång du skriver in dig på topplistan!

Fyrkamp i tärningsspel!

Varje tärningsspel har sin egen toppllista. Men vem har det bästa sammalagda resultatet? Det kan du se i nedanstående tabell!

Varje placering på topp-100-listan ger dig ett poäng i fyrkampen, och varje placering på topp-10-listan ger ytterligare ett poäng.


  Yatzy1MaxiYatzy2BalutSumma
1.Jomala, Åland13401761
2.Björn Olander, Bollnäs03025358
3.Jörgen, Tygelsjö5700057
4.Patric, Uddevalla0014849
5.Bj, Mölndal3414829
Jali, Solna30101629
7.Kenneth, Bro0210021
8.Veijo, Taivalkoski0019019
9.Frede, Angered0180018
10.Eva, Skutskär0170017
11.Anki, Enköping1100011
12.Tommy, Södra Sandby07007
13.Janne, Mjölby60006
14.Lemland, Åland00055
15.Cuba-Libre, Kuben00044
Hans-Olof Jonsson, Häggenås40004
Ulla, Norsjö40004
18.Birzol, Linköping03003
Eva, Fjälkinge20013
Kj, Mölndal00033
Lester .C. Garreth, Daycrimeroad30003
Mia, Öland30003
Pelle P.., Leksand..30003
Putte, Söping03003
25.Chris, V-Ås20002
Esko-Joppe, Vaasa20002
Eva , Fjälkinge00022
Ingegerd, Stockholm20002
Manz, Gullringen20002
Rörstorp, Åland00022




Keywords: Yatzy, tärning, jattsy, spela tärning, yahtzee, kniffel

Copyright 2014 | Sekretesspolicy | Educational Software

Yatzy

Det klassiska Yatzyspelet.

Maxiyatzy

Maxiyatzy påminner om det vanliga Yatzy, men man anväder sex tärningar och man kan spara slag.

Internationell Yatzy

Spel #3 är en variant av Yatzy med lite annorlunda regler jämfört med dem vi brukar använda i Sverige.

Balut

Balut är ett tärningsspel som är populärt i Danmark.