Välkommen till tarningsspel.se! Här kan barn och vuxna spela gratis tärningsspel och tävla med andra spelare. Tärningsspelen är skrivna i Java.

Du behöver inte registera dig på sajten för att kunna spela. Använd bara exakt samma unika namn och ort varje gång du skriver in dig på topplistan!

Fyrkamp i tärningsspel!

Varje tärningsspel har sin egen toppllista. Men vem har det bästa sammalagda resultatet? Det kan du se i nedanstående tabell!

Varje placering på topp-100-listan ger dig ett poäng i fyrkampen, och varje placering på topp-10-listan ger ytterligare ett poäng.


  Yatzy1MaxiYatzy2BalutSumma
1.Bj, Mölndal51951479
2.Jomala, Åland327163177
3.Björn Olander, Bollnäs02520045
4.Jali, Solna30122136
5.Patric, Uddevalla1012224
6.Eva, Skutskär0150015
7.Anki, Enköping1000010
Jörgen, Tygelsjö1000010
9.Janne, Mjölby90009
10.Ingegerd, Stockholm30508
11.Pelle P.., Leksand..70007
12.Åke, Ljungberg60006
13.Veijo, Taivalkoski00505
Åke, Fjälkinge50005
15.Frede, Angered04004
16.Chris, V-Ås30003
Esko-Joppe, Vaasa30003
Eva, Fjälkinge30003
19.Hans-Olof Jonsson, Häggenås20002
Hasse, Bosvedjan00022
Janne , Mjölby20002
Kerstin H, Hofors02002
Yvonne, Blge02002




Keywords: Yatzy, tärning, jattsy, spela tärning, yahtzee, kniffel

Copyright 2014 | Sekretesspolicy | Educational Software

Yatzy

Det klassiska Yatzyspelet.

Maxiyatzy

Maxiyatzy påminner om det vanliga Yatzy, men man anväder sex tärningar och man kan spara slag.

Internationell Yatzy

Spel #3 är en variant av Yatzy med lite annorlunda regler jämfört med dem vi brukar använda i Sverige.

Balut

Balut är ett tärningsspel som är populärt i Danmark.