Välkommen till tarningsspel.se! Här kan barn och vuxna spela gratis tärningsspel och tävla med andra spelare. Tärningsspelen är skrivna i Java.

Du behöver inte registera dig på sajten för att kunna spela. Använd bara exakt samma unika namn och ort varje gång du skriver in dig på topplistan!

Fyrkamp i tärningsspel!

Varje tärningsspel har sin egen toppllista. Men vem har det bästa sammalagda resultatet? Det kan du se i nedanstående tabell!

Varje placering på topp-100-listan ger dig ett poäng i fyrkampen, och varje placering på topp-10-listan ger ytterligare ett poäng.


  Yatzy1MaxiYatzy2BalutSumma
1.Rb, Västerås04310053
2.B, Västerås2365043
3.Patric, Uddevalla0023436
4.Jali, Solna20131530
5.Roland, Mastorp0001414
6.Janne, Mjölby1200012
Jörgen, Tygelsjö1200012
8.Annika, Nyköping0110011
9.Göran, Härnösand820010
L-H Hansson, Kungsängen1000010
11.Humle Dumle, H-Sand90009
Veijo, Taivalkoski00909
13.Eva, Skutskär07007
14.Carin, Karlshamn60006
Jonas, Torslanda60006
16.Hakke, Hofors50005
17.A, K-E10304
Bra, Som Vanligt00404
Jan, Årjäng40004
Linda, Eskilstuna40004
Lisen, Borås40004
Swen Dufva, Sandviken..40004
23.Bra, Återigen!00303
Reetu, Aneby30003
Steffe Forsberg, Uppsala03003
26.Abris, Härnösand20002
Anita, Bro02002
Anki, Enköping20002
Anna, Viken 20002
Atti, Båstad10012
Bra, Riktigt Bra!00202
Bra, Va Det!00202
Bra, Var Det Igen!00202
Edervikarn, Grönköping20002
Magnus, Söderhamn00202
Nisse, Bh01012
Pö, Burträsk20002
Rupert The Bear, Gavle00022




Keywords: Yatzy, tärning, jattsy, spela tärning, yahtzee, kniffel

Copyright 2014 | Sekretesspolicy | Educational Software

Yatzy

Det klassiska Yatzyspelet.

Maxiyatzy

Maxiyatzy påminner om det vanliga Yatzy, men man anväder sex tärningar och man kan spara slag.

Internationell Yatzy

Spel #3 är en variant av Yatzy med lite annorlunda regler jämfört med dem vi brukar använda i Sverige.

Balut

Balut är ett tärningsspel som är populärt i Danmark.