Välkommen till tarningsspel.se! Här kan barn och vuxna spela gratis tärningsspel och tävla med andra spelare. Tärningsspelen är skrivna i Java.

Du behöver inte registera dig på sajten för att kunna spela. Använd bara exakt samma unika namn och ort varje gång du skriver in dig på topplistan!

Fyrkamp i tärningsspel!

Varje tärningsspel har sin egen toppllista. Men vem har det bästa sammalagda resultatet? Det kan du se i nedanstående tabell!

Varje placering på topp-100-listan ger dig ett poäng i fyrkampen, och varje placering på topp-10-listan ger ytterligare ett poäng.


  Yatzy1MaxiYatzy2BalutSumma
1.Annika, Nyköping0420042
2.Agneta, Karlstad00191837
3.Jali, Solna00112536
4.Rb, Västerås01217029
5.Göran, Härnösand0323228
6.Patric, Uddevalla0071825
7.Ullizz, Örnsköldsvik2111822
8.Linda, Eskilstuna1401015
Roland, Mastorp0001515
10.Eva, Skutskär0140014
11.Anders Olsson, Eslöv1000010
12.Irene Hansson, Julita80008
L-H Hansson, Kungsängen80008
Mats, Fbg80008
15.Vera, Sollentuna00077
16.Bumblebee, Karlstad00606
Kenneth, Bro06006
Nisse, Bh03036
19.Anki, Enköping50005
Humle Dumle, H-Sand50005
Janne, Mjölby50005
Veijo, Taivalkoski00505
23.Benny Bånge, Byxlösa04004
Eva, Fjälkinge00224
Hakke, Hofors40004
Lg, Luleå40004
27.Britt-Marie Ericsson, Partille03003
Brynäs Esso, Skene21003
Eva, Uppsala30003
Hans-Olof Jonsson, Häggenås30003
Io, Eslöv30003
Jonas, Torslanda30003
Kari, Skurup03003
Leif Karlsson, Gävle00033
Smulan, D:Bruk30003
Stefan Modigh, Kivik20013
Team 21, Malmö30003
38.A, K-E00202
Agnes, Stockholm02002
Annika, Olsson02002
Conny Mågren, Tanzania02002
Hasse, Bosvedjan00022
Ingegerd, Enköping10102
Jörgen, Tygelsjö20002
Lennart W, Landskrona00022
Lorry, Lomma00022
Plötsligt Händer Det, Pajala02002
Tesan, Vimmerby20002




Keywords: Yatzy, tärning, jattsy, spela tärning, yahtzee, kniffel

Copyright 2014 | Sekretesspolicy | Educational Software

Yatzy

Det klassiska Yatzyspelet.

Maxiyatzy

Maxiyatzy påminner om det vanliga Yatzy, men man anväder sex tärningar och man kan spara slag.

Internationell Yatzy

Spel #3 är en variant av Yatzy med lite annorlunda regler jämfört med dem vi brukar använda i Sverige.

Balut

Balut är ett tärningsspel som är populärt i Danmark.