Välkommen till tarningsspel.se! Här kan barn och vuxna spela gratis tärningsspel och tävla med andra spelare. Tärningsspelen är skrivna i Java.

Du behöver inte registera dig på sajten för att kunna spela. Använd bara exakt samma unika namn och ort varje gång du skriver in dig på topplistan!

Fyrkamp i tärningsspel!

Varje tärningsspel har sin egen toppllista. Men vem har det bästa sammalagda resultatet? Det kan du se i nedanstående tabell!

Varje placering på topp-100-listan ger dig ett poäng i fyrkampen, och varje placering på topp-10-listan ger ytterligare ett poäng.


  Yatzy1MaxiYatzy2BalutSumma
1.Björn Olander, Bollnäs028381783
2.Bj, Mölndal6931753
3.Jörgen, Tygelsjö4000040
4.Patric, Uddevalla0013738
5.Jomala, Åland00231134
6.Eva, Skutskär0230023
7.Frede, Angered0210021
8.Kenneth, Bro0180018
9.Mia, Öland1100011
10.Ingegerd, Stockholm405110
11.Veijo, Taivalkoski00808
12.Swen Dufva, Forsbacka.70007
13.Cuba-Libre, Kuben02046
14.Kim Ånonli, Sømna00055
15.Hans-Olof Jonsson, Häggenås40004
Lester .C. Garreth, Daycrimeroad40004
Pär, Båtskärsnäs04004
18.Chris, V-Ås30003
19.Birzol, Linköping02002
Eva, Fjälkinge00202
Kung Olsson, Eskilstuna20002
Ulla, Norsjö20002
Ørjan, Båtsfjord00022




Keywords: Yatzy, tärning, jattsy, spela tärning, yahtzee, kniffel

Copyright 2014 | Sekretesspolicy | Educational Software

Yatzy

Det klassiska Yatzyspelet.

Maxiyatzy

Maxiyatzy påminner om det vanliga Yatzy, men man anväder sex tärningar och man kan spara slag.

Internationell Yatzy

Spel #3 är en variant av Yatzy med lite annorlunda regler jämfört med dem vi brukar använda i Sverige.

Balut

Balut är ett tärningsspel som är populärt i Danmark.