Välkommen till tarningsspel.se! Här kan barn och vuxna spela gratis tärningsspel och tävla med andra spelare. Tärningsspelen är skrivna i Java.

Du behöver inte registera dig på sajten för att kunna spela. Använd bara exakt samma unika namn och ort varje gång du skriver in dig på topplistan!

Fyrkamp i tärningsspel!

Varje tärningsspel har sin egen toppllista. Men vem har det bästa sammalagda resultatet? Det kan du se i nedanstående tabell!

Varje placering på topp-100-listan ger dig ett poäng i fyrkampen, och varje placering på topp-10-listan ger ytterligare ett poäng.


  Yatzy1MaxiYatzy2BalutSumma
1.Capo, Hedemora48213366
2.Patric, Uddevalla10134559
3.Jali, Solna30121833
4.Annika, Nyköping0220022
Hakke, Hofors2200022
Janne, Mjölby2200022
7.Rb, Västerås0190019
8.Eva, Skutskär0150015
9.Jörgen, Tygelsjö1400014
10.Veijo, Taivalkoski0012012
11.Bosse, Malmö0100010
12.L-H Hansson, Kungsängen80008
13.Norden, Hedemora03227
14.Anki, Enköping60006
Tommy, Tierp06006
16.Eva , Fjälkinge00055
Hugo Antonsen, Harstad, Norge05005
Jorrå, Västmanland50005
Linda, Eskilstuna50005
20.B, Västerås04004
Cuba-Libre, Kuben00224
Göran, Härnösand20204
Kenneth, Bro04004
24.Jan, Årjäng30003
L, Västerås12003
26.Anita, Bro02002
Björn Olander, Bollnäs02002
Eken Är, Bäst I Hedemora00202
G.G, Säffle02002
Hans-Olof Jonsson, Häggenås20002
Hasse, Bosvedjan00022
Hugo Antonsen, Harstad Norge02002
Jeje, Våååbäj20002
Torsten, Jokkmokk20002
Utan Bonus, Hemlös20002




Keywords: Yatzy, tärning, jattsy, spela tärning, yahtzee, kniffel

Copyright 2014 | Sekretesspolicy | Educational Software

Yatzy

Det klassiska Yatzyspelet.

Maxiyatzy

Maxiyatzy påminner om det vanliga Yatzy, men man anväder sex tärningar och man kan spara slag.

Internationell Yatzy

Spel #3 är en variant av Yatzy med lite annorlunda regler jämfört med dem vi brukar använda i Sverige.

Balut

Balut är ett tärningsspel som är populärt i Danmark.