Välkommen till tarningsspel.se! Här kan barn och vuxna spela gratis tärningsspel och tävla med andra spelare. Tärningsspelen är skrivna i Java.

Du behöver inte registera dig på sajten för att kunna spela. Använd bara exakt samma unika namn och ort varje gång du skriver in dig på topplistan!

Fyrkamp i tärningsspel!

Varje tärningsspel har sin egen toppllista. Men vem har det bästa sammalagda resultatet? Det kan du se i nedanstående tabell!

Varje placering på topp-100-listan ger dig ett poäng i fyrkampen, och varje placering på topp-10-listan ger ytterligare ett poäng.


  Yatzy1MaxiYatzy2BalutSumma
1.Rb, Västerås02330053
2.Jali, Solna00132538
3.Göran, Härnösand0320427
4.Agneta, Karlstad1091424
Roland, Mastorp0002424
6.Patric, Uddevalla0071623
7.Annika, Nyköping0210021
8.Eva, Skutskär0120012
Ullizz, Örnsköldsvik231612
10.Humle Dumle, H-Sand1100011
11.Irene Hansson, Julita90009
Janne, Mjölby90009
13.Bumblebee, Karlstad00808
Kari, Skurup08008
Linda, Eskilstuna71008
16.A, K-E01607
Anki, Enköping70007
Skrakis, Åkersberga00167
19.B, Västerås06006
Mats, Fbg60006
Team 21, Malmö60006
Åke, Fjälkinge60006
23.Agnes, Stockholm05005
Vera, Sollentuna00055
25.Bente, Skurup04004
Carin, Karlshamn40004
Ingegerd, Enköping20024
Jorrå, Västerås40004
Martin Gustafsson, Kinna00404
Miketyson, V-Ås04004
Palle, Växjö40004
32.Helen, Vetlanda03003
Jörgen, Tygelsjö30003
Kenneth, Bro03003
Pö, Burträsk30003
36.Anders Olsson, Eslöv20002
Antifa , Gbg02002
Bravo, Iingersckaströmfska Brufket00202
Bravo, Ingeströmska Bruket00202
Cuba-Libre, Kuben00022
Hugo Antonsen , Harstad Norge02002
Mona, Stockholm00022
Pettsson, Alunda00112
Sudd, Västervik20002
Tapio, Spånga20002
Tommy, Tierp02002
Veijo, Taivalkoski00202




Keywords: Yatzy, tärning, jattsy, spela tärning, yahtzee, kniffel

Copyright 2014 | Sekretesspolicy | Educational Software

Yatzy

Det klassiska Yatzyspelet.

Maxiyatzy

Maxiyatzy påminner om det vanliga Yatzy, men man anväder sex tärningar och man kan spara slag.

Internationell Yatzy

Spel #3 är en variant av Yatzy med lite annorlunda regler jämfört med dem vi brukar använda i Sverige.

Balut

Balut är ett tärningsspel som är populärt i Danmark.