Välkommen till tarningsspel.se! Här kan barn och vuxna spela gratis tärningsspel och tävla med andra spelare. Tärningsspelen är skrivna i Java.

Du behöver inte registera dig på sajten för att kunna spela. Använd bara exakt samma unika namn och ort varje gång du skriver in dig på topplistan!

Fyrkamp i tärningsspel!

Varje tärningsspel har sin egen toppllista. Men vem har det bästa sammalagda resultatet? Det kan du se i nedanstående tabell!

Varje placering på topp-100-listan ger dig ett poäng i fyrkampen, och varje placering på topp-10-listan ger ytterligare ett poäng.


  Yatzy1MaxiYatzy2BalutSumma
1.Annika, Nyköping0390039
2.Patric, Uddevalla0082836
3.Jali, Solna00122335
4.Agneta, Karlstad00191433
Rb, Västerås01518033
6.Göran, Härnösand1222227
7.Linda, Eskilstuna1501016
8.Ullizz, Örnsköldsvik216615
9.Roland, Mastorp0001313
10.Eva, Skutskär0120012
11.Anders Olsson, Eslöv1100011
12.Irene Hansson, Julita1000010
13.Veijo, Taivalkoski00808
14.Janne, Mjölby70007
Vera, Sollentuna00077
16.Kenneth, Bro06006
Mats, Fbg60006
18.Bumblebee, Karlstad00505
Humle Dumle, H-Sand50005
L-H Hansson, Kungsängen50005
Nisse, Bh02035
Stefan Modigh, Kivik40015
23.Eva, Fjälkinge00224
Hakke, Hofors40004
Leif Karlsson, Gävle00134
26.Anki, Enköping30003
Britt-Marie Ericsson, Partille03003
Eva, Uppsala30003
Io, Eslöv30003
Kari, Skurup03003
Smulan, D:Bruk30003
Team 21, Malmö30003
33.A, K-E00202
Anna S, Göteborg02002
Annika, Olsson02002
Benny Bånge, Byxlösa02002
Brynäs Esso, Skene20002
Chris, V-Ås10102
Conny Mågren, Tanzania02002
Hans-Olof Jonsson, Häggenås20002
Hasse, Bosvedjan00022
Ingegerd, Enköping10102
Jörgen, Tygelsjö20002
Lennart W, Landskrona00022
Lg, Luleå20002
Lorry, Lomma00022
Plötsligt Händer Det, Pajala02002
Po, Luleå02002
Pö, Burträsk20002
Rb, V02002
Tesan, Vimmerby20002




Keywords: Yatzy, tärning, jattsy, spela tärning, yahtzee, kniffel

Copyright 2014 | Sekretesspolicy | Educational Software

Yatzy

Det klassiska Yatzyspelet.

Maxiyatzy

Maxiyatzy påminner om det vanliga Yatzy, men man anväder sex tärningar och man kan spara slag.

Internationell Yatzy

Spel #3 är en variant av Yatzy med lite annorlunda regler jämfört med dem vi brukar använda i Sverige.

Balut

Balut är ett tärningsspel som är populärt i Danmark.