Välkommen till tarningsspel.se! Här kan barn och vuxna spela gratis tärningsspel och tävla med andra spelare. Tärningsspelen är skrivna i Java.

Du behöver inte registera dig på sajten för att kunna spela. Använd bara exakt samma unika namn och ort varje gång du skriver in dig på topplistan!

Fyrkamp i tärningsspel!

Varje tärningsspel har sin egen toppllista. Men vem har det bästa sammalagda resultatet? Det kan du se i nedanstående tabell!

Varje placering på topp-100-listan ger dig ett poäng i fyrkampen, och varje placering på topp-10-listan ger ytterligare ett poäng.


  Yatzy1MaxiYatzy2BalutSumma
1.Björn Olander, Bollnäs03329062
2.Patric, Uddevalla1035054
3.Jali, Solna20152239
4.Jomala, Åland11421238
Lasseinybban, Nybro3800038
6.Bj, Mölndal0814325
7.Eva, Skutskär0240024
8.Timsan, Solna0002222
9.Veijo, Taivalkoski0019019
10.Jörgen, Tygelsjö1700017
11.Janne, Mjölby1400014
12.Chris, V-Ås70007
13.Hasse, Bosvedjan04026
14.Abris, Härnösand50005
Anki, Enköping50005
Esko-Joppe, Vaasa50005
Kenneth, Bro05005
Mia, Öland10405
19.Kerstin H, Hofors04004
Pelle P.., Leksand..40004
21.Lisen, Borås30003
Timsans, Solna00033
23.Agnes, Stockholm02002
Cuba-Libre, Kuben00022
Esko-Joppe , Vaasa20002
Eva, Fjälkinge01012
Hans-Olof Jonsson, Häggenås20002
Helen, Vetlanda02002
Kj, Mölndal00022
Magnus, Söderhamn00202
Rörstorp, Åland02002
Tango, Jönköping02002
Yvonne, Blge02002




Keywords: Yatzy, tärning, jattsy, spela tärning, yahtzee, kniffel

Copyright 2014 | Sekretesspolicy | Educational Software

Yatzy

Det klassiska Yatzyspelet.

Maxiyatzy

Maxiyatzy påminner om det vanliga Yatzy, men man anväder sex tärningar och man kan spara slag.

Internationell Yatzy

Spel #3 är en variant av Yatzy med lite annorlunda regler jämfört med dem vi brukar använda i Sverige.

Balut

Balut är ett tärningsspel som är populärt i Danmark.