Välkommen till tarningsspel.se! Här kan barn och vuxna spela gratis tärningsspel och tävla med andra spelare. Tärningsspelen är skrivna i Java.

Du behöver inte registera dig på sajten för att kunna spela. Använd bara exakt samma unika namn och ort varje gång du skriver in dig på topplistan!

Fyrkamp i tärningsspel!

Varje tärningsspel har sin egen toppllista. Men vem har det bästa sammalagda resultatet? Det kan du se i nedanstående tabell!

Varje placering på topp-100-listan ger dig ett poäng i fyrkampen, och varje placering på topp-10-listan ger ytterligare ett poäng.


  Yatzy1MaxiYatzy2BalutSumma
1.Björn Olander, Bollnäs03324259
2.Jörgen, Tygelsjö4600046
3.Jali, Solna10123144
4.Timsan, Solna0003030
5.Jomala, Åland11511229
6.Patric, Uddevalla0042226
7.Bj, Mölndal1118323
8.Janne, Mjölby1900019
9.Eva, Skutskär0130013
10.Lasseinybban, Nybro1100011
11.Kenneth, Bro08008
12.Linda, Eskilstuna60006
Lisen, Borås60006
14.Frede, Angered05005
Helen, Vetlanda05005
16.Chris, V-Ås40004
Cuba-Libre, Kuben02024
Esko-Joppe, Vaasa40004
Jocke, Åkersberga01214
20.Lemland, Åland02013
Manz, Gullringen30003
Pär, Båtskärsnäs03003
23.Anki, Enköping20002
Birzol, Linköping02002
Hasse, Bosvedjan00022
Kj, Mölndal00022
Tango, Jönköping11002
Tommy, Tierp02002




Keywords: Yatzy, tärning, jattsy, spela tärning, yahtzee, kniffel

Copyright 2014 | Sekretesspolicy | Educational Software

Yatzy

Det klassiska Yatzyspelet.

Maxiyatzy

Maxiyatzy påminner om det vanliga Yatzy, men man anväder sex tärningar och man kan spara slag.

Internationell Yatzy

Spel #3 är en variant av Yatzy med lite annorlunda regler jämfört med dem vi brukar använda i Sverige.

Balut

Balut är ett tärningsspel som är populärt i Danmark.